Svētdiena, 2024-05-19, 7:32 PM

RSS
Avīze


Kopā onlainā 1
Viesi 1
Lietotāji 0
Main » Articles » Receptes...

Receptes
Pirmdiena. Pusdienas pašmāju gaumē.

Šie nebūs latviešu nacionālie ēdieni, bet gan drīzāk tāds mīļš smaids par mūsu ēšanas ieradumu „nacionālajām īpatnībām”. Tomēr centos, lai visi izmantotie produkti nāktu no Latvijas vai vismaz te būtu nopērkami.

Biešu-ābolu zupa.
1 biete, 1 skābs ābols, 1 kartupelis, naža gals ķimeņu, augu eļļa, veģetārs dārzeņu buljona kubiņš.
Nevārītu bieti nomizojiet un sarīvējiet uz rupjās dārzeņu rīves. Katliņā uzkarsējiet eļļu, dažas sekundes apcepiet ķimenes, tad pievienojiet sarīvēto bieti. Apmēram 5 minūtes maisot cepiet, tad pievienojiet 1,5 gl. ūdens un buljona kubiņu. Vāriet uz nelielas liesmas apmēram 10 minūtes. Tad pievienojiet nomizotu, kubiņos sagrieztu kartupeli. Kad kartupelis gatavs, pievienojiet nomizotu, sarīvētu ābolu.

„Pusgraudā”, siera šniceles un rutku salāti.
„Pusgraudā”
1 ēdk. sviesta vai augu eļļas, 3 ēdk. miežu putraimu, 1 kartupelis, sāls pēc garšas.
Kartupeli nomizojiet un sagrieziet gareniski 4 daļās, tad šķēlēs. Sviestā maisot apcepiet kartupeļu gabaliņus un putraimus, pievienojiet ūdeni un sāli, vāriet, līdz putraimi uzbrieduši un kartupeļi mīksti.

Siera šniceles.
Pāris pabiezas šķēles siera „Talsu ritulis”. Panējumam: 1-2 ēdk. piena, 1 ēdk. zirņu miltu, 1 - 2 ēdk. rīvmaizes.
Pienā iemaisiet zirņu miltus (tie pilda olas funkciju, saturot mīklu kopā, tādēļ parastie kviešu milti te īsti labi nekalpos; zirņu milti nopērkami indiešu preču veikaliņos - ir vērts tos iegādāties, jo, manuprāt, veģetārā virtuvē tie ir neaizstājami, paver milzumdaudz iespēju dažādot savu ēdienkarti) un pakāpeniski pievienojiet rīvmaizi - daudzums atkarīgs no tā, cik ļoti tā uzbriest: mīklai jābūt mīkstai, ziežamai. Tad apziediet vienu siera pusi ar mīklu, lieciet uz pannas karstā eļļā, tūdaļ apziediet ar mīklu siera šķēles virspusi. Tāpat rīkojieties ar otru siera šķēli. Apcepiet uz straujas uguns no abām pusēm brūnu - sieram jāizkūst, taču neļaujiet tam izplūst pa visu pannu.

Rutku salāti.
1 rutks, 1 burkāns, 2 ēdk. skāba krējuma, rupjā sāls, mazliet sīpola vai purava.
Rutku nomizojiet, sarīvējiet uz rupjās rīves, pieberiet krietnu sauju rupjās sāls un kārtīgi sastampājiet. Lieciet caurdurī, nospiediet sulu un nekavējoties noskalojiet rutkus aukstā ūdenī. Visas šīs procedūras rezultātā rutki no sīva un nebaudāma briesmoņa pārvērtīsies gardā, pat nebaidīšos teikt - maigā - salātu sastāvdaļā. Pievienojiet sarīvētu burkānu, sasmalcinātu sīpolu vai puravu un skābo krējumu.

Ķirbju ķīselis ar upenēm (dzērvenēm).
Viens no retajiem ķirbju ēdieniem, kas man garšo.
100g ķirbja, 1 ēdk. cidoniju sīrupa (vai citronu sulas, vai sliktākajā gadījumā - šķipsniņa citronskābes), 1 ēdk. cukura, 1 ēdk. kukurūzas cietes (vai kartupeļu cietes, atšķirība būs ķīseļa konsistencē), krustnagliņa, smaržīgais pipars. Dažas ēdk. upeņu vai dzērveņu un cukura, vai upeņu (dzērveņu) ievārījums.
Ķirbi nomizojiet, sarīvējiet uz rupjās rīves, pievienojiet cukuru, garšvielas un mazliet ūdens, vāriet 5 - 10 minūtes, pievienojiet cidoniju sīrupu vai citrona sulu. Izņemiet garšvielas. Tad pēc vēlēšanās variet ķirbi sablendēt, lai masa viendabīgāka. Iemaisiet cieti ūdenī, pievienojiet ķīselim un maisot karsējiet dažas sekundes, līdz ķīselis sabiezē. Ja vēlaties ķīseli pasniegt skaisti, nekavējoties pildiet to ar augu eļļu viegli ieziestā veidnītē un lieciet atdzist. Tikmēr uzvāriet upenes vai dzērvenes ar cukuru, ja sulas no ogām maz vai arī tad, ja izmantosiet ievārījumu - pievienojiet nedaudz ūdens, līdz mērce ir Jums tīkamā biezumā. Atdzesējiet. Lieciet uz šķīvja no veidnītes izvilināto ķīseli, apkārt lejiet ogu mērci.
Otrdiena. Pusdienas indiešu stilā.

Mīthī ghanī dāl. Diedzēta mūngdāla zupa. Mūngdālu, jeb Latvijā labāk pazīstamu kā Ķīnas pupiņas, var nopirkt lielveikalos - arī jau izdiedzētu. Un var izdiedzēt pats - izmērcējiet pupiņas 8 stundas, tad lieciet šķīvī vienmērīgā kārtiņā un turiet mitras, reizi pa reizei ūdeni nomainot, dienas 2 - 3, līdz parādās asniņi. Ja neatrodat tieši šīs pupiņas, izmantojiet lēcas vai jebkuru citu Jums pieejamo pupiņu veidu (tikai lielākām pupiņām pēc izdīgšanas vajadzēs nolobīt virsējo biezo miziņu, pirms gatavosiet tālāk).
100 g izdiedzēta mūngdāla, ½ gl. dabiskā jogurta bez piedevām vai paniņu, 1 ēdk. zirņu miltu, 1 ēdk. augu eļļas, pa naža galam sekojošu garšvielu: ķimeņu, kurkumas (arī viegli atrodama veikalu garšvielu plauktos), asafetīdas (šo gan varēsiet nopirkt tikai specializētos indiešu veikaliņos, bet, ja tas nav iespējams, iztieciet bez šīs garšvielas, ēdiens tik un tā garšos labi), aso piparu (pēc vēlēšanās), 1 tējk. sāls, 1 tējk. rīvēta svaiga ingvera, lauru lapa, 1 tējk. cukura.
Uzkarsējiet eļļu, ieberiet tajā ķimenes, ingveru, asos piparus un asafetīdu, pēc dažām sekundēm pievienojiet lauru lapu, kurkumu un pupiņas. Apmaisiet, uzlejiet glāzi ūdens un vāriet apmēram 20 minūtes. Tikmēr sajauciet jogurtu vai paniņas ar zirņu miltiem. Kad pupiņas mīkstas, zupai pievienojiet sāli, cukuru un jogurtu ar zirņu miltiem, maisot karsējiet, līdz sabiezē. Pasniedziet rotātu ar pētersīļu vai kinzas (koriandra) lapiņām.

Paratha. Maize - plācenis ar pildījumu.
½ gl. 3. šķiras kviešu miltu (tie ir tikpat smalki, bet nav tik balti kā augstākā labuma milti; ja tādus nevariet atrast, izmantojiet tos miltus, kas pieejami), ½ gl. augstākā labuma kviešu miltu, 1 ēdk. kausēta sviesta, apmēram 40 ml ūdens. Pildījumam: 2 nelieli vārīti, sastampāti kartupeļi, 1 šķēlīte citrona, garšvielas - cumin vai parastās ķimenes, rīvēts svaigs ingvers, kurkuma, asie pipari, sakapāti pētersīļu zaļumi, sāls, un ja Jums ir - melno sinepju sēklas.
Sajauciet abus miltus, saberziet pirkstos kopā ar sviestu, pievienojiet remdenu ūdeni un samīciet mīklu, līdz tā kļūst gluda un spīdīga. Apsedziet ar mitru marli un ļaujiet tai vismaz 30 minūtes pastāvēt, lai milti uzbriest. Tikmēr eļļā vai kausētā sviestā apcepiet sinepju un ķimeņu sēklas, tad pievienojiet pārējās garšvielas un kartupeļus, visu samaisiet; atdzesējiet. Tad uzbriedušo mīklu sadaliet 2 daļās, katru saveliet bumbā, plāni izveltnējiet - palielu apli. Vidū lieciet pusi pildījuma, pārlokiet, malas cieši aizspiediet. Plāceni saplaciniet un uzmanīgi, lai neizspiestu pildījumu, izveltnējiet pēc iespējas plānāku. Cepiet uz parastas pannas augu eļļā vai sviestā, uz nelielas uguns, apgrozot, līdz abas puses pārklājas ar sarkanbrūniem plankumiem, līdzīgi pankūkām.

Sabdžī pulāv. Rīsi ar dārzeņiem.
Apmēram glāze dažādu sagrieztu dārzeņu - ziedkāposta, brokoļa, burkānu, zaļo zirnīšu, paprikas, zaļo pākšu pupiņu, kukurūzas u.c., kādi vien Jums garšo; ½ gl. Basmati vai jebkuras citas šķirnes balto garu graudiņu rīsu, 1 gl. karsta ūdens, 1 ēdk. augu eļļas; no garšvielām svarīgākās būs: 2 cm gara kanēļa miza, 2 krustnagliņas, ½ tējk. cumin ķimeņu (veikalos var pārdoties arī ar nosaukumu Romas vai Indijas ķimenes), ½ tējk. maltas koriandra sēkliņas, 1 tējk. kurkumas, un pēc izvēles pievienojiet to, ko atrodiet no šīm garšvielām - lauru lapa, daži graudiņi vai pākstiņa kardamona, 1 tējk. rīvēta svaiga ingvera.
Uzkarsējiet eļļu, lieciet tajā kanēļa mizu un krustnagliņas, kad kanēlis atritinās, pievienojiet visas pārējās garšvielas un tūlīt arī visus sagrieztos dārzeņus. Maisot apcepiet dažas minūtes, tad pievienojiet rīsus un vēl minūti maisot cepiet. Tad pievienojiet karstu ūdeni un sāli, līdzko rīsi uzvārās, nogrieziet liesmu maksimāli mazu, uzlieciet katlam vāku un (nemaisot!) sautējiet 10 - 15 minūtes, līdz rīsi gatavi.

Raita. Dārzeņi ar jogurtu.
Svaigs gurķis, pēc vēlēšanās - arī redīss un paprika; sasmalcināti zaļumi - piparmētras, kinza, pētersīļi; 100ml jogurta bez piedevām vai kefīra, šķipsniņa maltu ķimeņu, melno piparu, maltu koriandra sēkliņu vai gatava garšvielu maisījuma Garammasala, sāls.
Dārzeņus sagrieziet sīkos kubiņos, sajauciet ar zaļumiem, jogurtu un garšvielām.

Gādžar kā halvā. Burkānu pudiņš ar apelsīnu mērci.
Burkānu halava ir tradicionāls Ziemeļindijas deserts. Es to papildināju ar asu mērci. Jo šādi, manuprāt, tā garšo vēl labāk!
200g rīvētu burkānu, 35g sviesta, naža gals malta kardamona, 35g cukura, ½ ēdk. rozīņu, 25g Indijas riekstu. Mērcei: sula no 1 apelsīna, ½ ēdk. cukura, 1 tējk. sojas mērces, 1 tējk. kukurūzas cietes, pa šķipsniņai kanēļa, sarkano aso piparu un rīvētas apelsīna miziņas, mazliet ūdens.
Izkausējiet sviestu, lieciet tajā sarīvētos burkānus un maisot sautējiet apmēram 20 minūtes. Svarīgi, lai burkāni sautētos, neapcepoties brūni. Sākumā tie uzsūks visu sviestu un pēc šīm 20 minūtēm - sāks atdot. Šajā brīdī pievienojiet rozīnes, riekstus, kardamonu un cukuru. Maisot turpiniet sautēt vēl minūtes 10, līdz masa sāk velties. Burkānu masu pildiet veidnītē, cieši piespiediet.
Apelsīnu sulu izkāsiet, lai tajā nebūtu biezumu; sajauciet ar sojas mērci, asajiem pipariem, kanēli, miziņu; visu uzvāriet. Cieti izšķīdiniet nelielā ūdens daudzumā, maisot pievienojiet apelsīnu sulai un pakarsējiet dažas sekundes, līdz mērce sabiezē.
Izņemiet pudiņu no veidnītes, lieciet uz šķīvja, apkārt lejiet apelsīnu mērci.

Trešdiena. Vēsmas no Vidusjūras.

Pupiņu zupa grieķu gaumē.
Pusglāze balto pupiņu, ¼ selerijas saknes vai 1 seleriju kāts, 1 burkāns, tomātu mērce vai konservēti tomāti savā sulā, olīveļļa, asafetīda (pēc vēlēšanās), selerijas vai pētersīļa zaļumi, malti melnie pipari.
Pupiņas izmērcējiet vismaz 8 stundas; vai uzvāriet un atstājiet karstajā ūdenī mērcēties 1 stundu. Seleriju un burkānu nomizojiet un sagrieziet salmiņos, tomātus - sīkos kubiņos. Pievienojiet pupiņām visas sastāvdaļas, izņemot zaļumus un vāriet apmēram stundu, līdz pupiņas mīkstas. Tad pievienojiet sāli un zaļumus.

Brokoļu „Skaistlauks”.
½ neliela brokoļa, 100g makaronu (spirāles, farfalle vai penne), 2 daiviņas ķiploku, sarkanie asie pipari pēc garšas, olīveļļa.
Brokoli sadaliet ziedkopās, bet kātu nomizojiet, sulīgo vidu sagrieziet gabaliņos. Uzvāriet apmēram litru ūdens, pievienojiet sāli, lieciet tajā brokoļus, vāriet apmēram 4 - 5 minūtes, lai brokoļi mīksti, bet vēl kraukšķīgi, nepārvārījušies. Tad ar putu karoti izņemiet tos no katla, lieciet sietā un noskalojiet zem ledusauksta ūdens, lai tie saglabātu savu spilgto krāsu. Ūdenī, kurā vārījās brokoļi, lieciet makaronus un vāriet aptuveni 7 minūtes (parasti vajadzīgais vārīšanas laiks tiek norādīts uz makaronu iepakojuma). Tikmēr notīriet un mazos gabaliņos sagrieziet (nerīvējiet un nesaspiediet, bet sagrieziet - no tā atkarīga garša!) ķiplokus. Noteciniet makaronus. Pannā uzkarsējiet olīveļļu, lieciet ķiplokus, piparus, makaronus un brokoļus un, uzmanīgi maisot, pasautējiet dažas minūtes, līdz garšas ievelkas.

Melanzane alla Parmigiana. Baklažānu sacepums.
1 neliels baklažāns, mazā bundžiņa sagrieztu savā sulā konservētu tomātu, 3 - 4 ēdk. rīvēta Parmezāna siera (protams, derēs arī citi kūstošie sieri, tikai nesakiet to skaļi, itāļiem dzirdot!), oregano, sāls, augu eļļa.
Baklažānu sagrieziet gareniski ap 1 cm biezās šķēlēs, apkaisiet ar sāli un ļaujiet pusstundu pastāvēt, lai atsulojas. Tad noskalojiet zem tekoša ūdens, nosusiniet. Pannā kārtīgi uzkarsējiet eļļu, apcepiet baklažānu šķēles no abām pusēm uz straujas uguns, līdz tās mazliet apbrūnē. Lieciet uz papīra dvieļa, nosusiniet lieko eļļu.
Tad lieciet ieziestā veidnē baklažānu. Virs tā - kārtu tomātu, pārkaisiet oregano un sieru; tad atkal baklažānu utt., virsējā kārtā jābūt baklažānam, kuram pārkaisiet atlikušo sieru. Lieciet 200 C karstā cepeškrāsnī, cepiet 15 minūtes. Tad, iespējams, vajadzēs nosmelt lieko šķidrumu. Pacepiet vēl 15 minūtes.

Augļu šerbets.
Šim desertam der ļoti daudzi augļi - persiki, mango, arbūzs, zemenes, kivi, apelsīni, citrons, laims, u.c.
1 liels vai 2 mazāki kivi, ¼ gl. cukura, 50 ml ūdens, sula no šķēlītes citrona.
Cukuru ar ūdeni uzvāriet uz mazas uguns, maisot, lai cukurs izšķīst, pavāriet 5 minūtes. Atdzesējiet. Kivi notīriet, sablendējiet viendabīgā masā kopā ar sulu no citrona šķēlītes. Samaisiet ar auksto sīrupu, lieciet saldētavā. Kad masa sāk sasalt, to ar mikseri vai karoti kārtīgi saputojiet, lieciet saldētavā līdz pilnīgai sasalšanai. Apmēram 10 - 20 minūtes pirms pasniegšanas pārlieciet ledusskapī, lai šerbets mazliet atlaižas.
Ceturtdiena. Siltas pusdienas veģetārietim, kurš neprot gatavot.

Būs jāprot tikai nopirkt vajadzīgie produkti, dažus no tiem - sagriezt; visu vajadzīgajā secībā samaisīt, un pamatiemaņu līmenī rīkoties ar plīti. Domāju, ar to ikviens varēs tikt galā.

Krāsnī cepti dārzeņi.
Šis pagatavošanas veids padara vienreizēji gardus pat tādus dārzeņus, ko vārītā veidā par garšīgiem sauc retais - ķirbjus, bietes, kāļus utt. Tad nu ņemiet jau pieminētos, variet tiem pievienot arī kartupeli, burkānu, papriku, kabaci, seleriju, kas nu mājās atrodams. Nomazgājiet, bet nemizojiet. Sagrieziet katru 4 daļās - ripās vai daivās, kā Jums labāk patīk. Lieciet ap 200 grādu karstā cepeškrāsnī uz sausas pannas, vai apziediet ar olīveļļu (ja garšo, variet pārkaisīt rozmarīnu vai izmantot uz rozmarīna nostādinātu eļļu), un cepiet apmēram stundu - kamēr, iedurot dārzenī ar dakšiņu, jūtat, ka tas mīksts. Izņemtus variet mizot vai ēst kā kartupeļus no ugunskura - izēdot mīkstumu.

Turku zirņi ar sēnēm un kariju.
Nopērciet bundžu konservētu turku zirņu (lielveikalos atrodami līdzās konservētiem zaļajiem zirnīšiem, kukurūzai u.c.; tie veģetārieši, kas prot gatavot, var nopirkt sausos turku zirņus, izmērcēt un novārīt), pāris saujas svaigu šampinjonu un paciņu karija garšvielas. Mājās zirņus noteciniet un, vēlams, caurdurī noskalojiet. Ja šampinjoni lieli, sagrieziet katru no tiem 4 daļās, ja mazi, atstājiet negrieztus. Pannā uzkarsējiet pāris karotes augu eļļas, ieberiet tējkaroti karija pulvera un tūdaļ pievienojiet šampinjonus. Apmaisiet, pacepiet kādu minūti, pieberiet turku zirņus. Vēlreiz apmaisiet. Līdzko zirņi sasilst, ēdiens ir gatavs. Pēc vēlēšanās variet to pārkaisīt ar zaļumiem (pētersīļiem, lociņiem), sāls nav obligāti nepieciešama, taču, ja patīk, var arī to pievienot.

Cepti bumbieri ar medu, ingveru un valriekstiem.
Lielu bumbieri pārgrieziet gareniski uz pusēm. Ar karoti izgrebiet serdi, lai bumbiera mīkstumā veidotos tāda kā „bļodiņa” (ieslīpi ieduriet karoti vienā serdes malā un grieziet pa apli apkārt serdei, skat. attēlā). Sajauciet ēdamkaroti medus (vegāni var izmantot kļavu sīrupu vai agaves sīrupu) ar pustējkaroti sarīvētas svaiga ingvera saknes vai kaltēta ingvera pulvera un sadrupinātiem valriekstiem (sadrupināt var ar rokām, vai ietīt dvielī un izveltnēt ar stikla pudeles sāniem vai mīklas veltni), iepildiet bumbieru iedobēs. Lieciet karstā cepeškrāsnī tāpat kā dārzeņus un cepiet, līdz, iedurot ar dakšiņu, bumbieris mīksts, kādas 20 minūtes (precīzu laiku nevaru nosaukt, jo tas atkarīgs no bumbiera šķirnes un no tā, cik gatavu vai zaļu esat to nopirkuši).
Piektdiena. Ātri pagatavojamās pusdienas.

1. Nomazgā, sagriež dārzeņus uzreiz visiem ēdieniem.
2. Uzliek vārīties ūdeni makaroniem.
3. Sajauc mīklu omletēm.
4. Liek karsēties pannu un vēl vienu katliņu; ieber makaronus verdošajā ūdenī, uzņem vārīšanās laiku.
5. Pannā cep omletes un katliņā gatavo cukīni mērci.
6. Nokāš makaronus, pārlej ar eļļu.
7. Sagatavo desertu.

Tomātu omletes.
½ gl. nomizotu un smalki sagrieztu vai blenderī samaltu tomātu, 200 ml zirņu miltu, ½ gl. auksta ūdens, ½ tējk. grauzdētu sezama sēklu (pēc vēlēšanās), ½ ēdk. cukura, šķipsniņa kurkumas, ½ tējk. akmenssāls, čili pipari pēc garšas.
Sajauciet visas sastāvdaļas tik biezā mīklā, kā plānajām pankūkām. Cepiet uz pannas karstā eļļā no abām pusēm zeltainas „omletes”.

Makaroni ar cukīni mērci.
100 g makaronu, 1 cukīni vai jaunais kabacītis, 2 tomāti, 1 mazs sīpols 1 -2 daiviņas ķiploka, sāls, augu eļļa. Uzvāriet 1 l ūdens, pievienojiet sāli, ieberiet makaronus un vāriet atbilstoši uz iepakojuma norādītajam laikam. Kad tie gatavi, noteciniet caurdurī, lieciet atpakaļ katlā un pārlejiet mazliet olīveļļas, lai makaroni nesalīp.
Cukīni sagrieziet sīkos kubiņos. Tomātus sagrieziet katru 4 daivās, tad ar nazi izgrieziet mīkstumu tuvu miziņai (skat. attēlā). Mizu izmetiet vai apēdiet svaigu, bet mīkstumu sīki sagrieziet. Sīpolu un ķiploku nomizojiet, sīki sagrieziet. Eļļā apcepiet sīpolu, tad pievienojiet ķiploku un cukīni, maisot sautējiet, kad tas pēc 5 - 7 minūtēm kļūst caurspīdīgs, pievienojiet tomātus un sāli, vēl minūti pasautējiet.

Avokado deserts.
1 gatavs avokado (to viegli pārbaudīt - ja avokado zaļš, tas ir ciets; gatavā var iespiest bedrīti kā sviestā), 100 ml auksta, trekna piena (3,5% -5%), 1 ēdk. cukura.
Avokado pārgrieziet uz pusēm, izņemiet kauliņu, mīkstumu ar karoti izgrebiet. Visas sastāvdaļas saputojiet blenderī - apmēram pusminūtes laikā izveidosies maigs, gaisīgs un ļoti garšīgs krēms.
Sestdiena. Ģimeniskās pusdienas.

Veģetārā frikadeļu zupa.
Augu eļļa, 1 mazs sīpols, 1 burkāns, 1 kartupelis, lauru lapa, malts koriandrs, malti melnie pipari, dārzeņu buljona kubiņš, frikadelēm - 150ml sārto sojas granulu, 2 ēdk. rīvmaizes, 2 ēdk. zirņu miltu, 1 ēdk. sojas mērces.
Sojas granulas aplejiet ar verdošu ūdeni un pievienojiet sojas mērci. Ļaujiet tām uzbriest. Burkānu nomizojiet, sagrieziet pusripiņās, nomizotu kartupeli - kubiņos. Sīki sagrieziet sīpolu. Eļļā apcepiet koriandru un sīpolu, tad - burkānu. Pielejiet apmēram puslitru ūdens, uzvāriet. Tad lieciet zupā lauru lapu, piparus un kartupeli. Sojas granulas noteciniet, nospiediet lieko ūdeni, ar rokām saspaidiet pēc iespējas viendabīgākā masā. Pievienojiet piparus, rīvmaizi un zirņu miltus, samīciet mīklu. Veidojiet no tās frikadelītes, apcepiet eļļā brūnas. Kad kartupelis izvārījies, lieciet frikadeles zupā un pāris minūtes uz mazas uguns pavāriet.

Cepti kartupeļi ar ziedkāpostu mērci.
1 liels kartupelis, sāls, ¼ ziedkāposta, dilles, 3 - 4 ēdk. skāba krējuma, pēc vēlēšanās - ½ tējk. kurkumas.
Kartupeli nomizojiet un sagrieziet apmēram puscentimetru biezās šķēlēs. Noskalojiet un nosusiniet. Apcepiet karstā eļļā no abām pusēm zeltaini brūnas, pārkaisiet sāli.
Ziedkāpostu sasmalciniet: ar nazi nogrieziet ziediņu virspusi - tā, lai veidojas kaut kas līdzīgs drupatām, kātus sīki sagrieziet vai sarīvējiet uz rupjās dārzeņu rīves. Eļļā uz vidējas uguns cepiet šādi sasmalcināto ziedkāpostu, līdz tas apbrūnē un ir mīksts. Pievienojiet sāli, krējumu, kurkumu un dilles.

Ērkšķogu kūka.
225 g miltu, 1 tējk. cepamā pulvera, 100 g cukura, 100 g kausēta sviesta, 6 ēdk. skāba krējuma, 6 ēdk. piena, 350 g notīrītu ērkšķogu (kad nav sezona, variet izmantot jebkuras citas ogas, tomēr ar ērkšķogām ir visgaršīgāk, sevišķi, ja Jums izdodas atrast tā dēvētos negusus - šķirnes „Čornij Negus” ērkšķogas), rīv. miziņa no 1 citrona.
Sajauciet visas sastāvdaļas, izņemot ogas, un sakuliet. Pusi mīklas lieciet ar cepampapīru izklātā veidnē un izlīdziniet. Uzberiet virsū ērkšķogas un “uzkleksējiet” tām virsū pārējo mīklu. Cepiet 1 stundu 20 min. ap 200 C karstā cepeškrāsnī, kamēr kūka ir zeltaini brūna un atlēkusi no veidnes malām. Kādu brīdi vēl paturiet veidnē, tad izņemiet un kūku pasniedziet siltu.
Svētdiena. Izsmalcinātās pusdienas.

Mango salāti.
1 mango, 1 avokado, 1 neliels sarkanais sīpols, 1 zaļā čili pipara pāksts, ½ citrona sula, pētersīļi, extra virgin olīveļļa.
Mango un avokado pārgrieziet gareniski uz pusēm, izņemiet kauliņu, nomizojiet, sagrieziet gabaliņos. Sīpolu nomizojiet, sagrieziet ripiņās, ripiņas sadaliet gredzenos. Čili pāksti pārgrieziet gareniski, iztīriet sēklas, pašu sīki sagrieziet. Pētersīļus sīki sagrieziet. Olīveļļu saputojiet ar citrona sulu. Visu uzmanīgi sajauciet.

Seleriju plovs ar apelsīniem un tofu saldskābajā ananāsu glazūrā.
Plovs. 2 ēdk. nepulēto Basmati rīsu, 2 ēdk. balto Basmati rīsu, 1 ēdk. sīki sagriezta purava vai šalotes sīpola, ½ gl. nomizotu, sagrieztu seleriju kātu, extra virgin olīveļļa, šķipsniņa malta kanēļa, ½ veģetāra dārzeņu buljona kubiņa, dažas daiviņas apelsīna, pētersīļi.
Uzkarsējiet eļļu, pasautējiet tajā puravu vai sīpolu, tad pievienojiet seleriju un cepiet apmēram 3 minūtes, līdz tā iegūst spilgtāku krāsu. Tad pievienojiet brūnos rīsus, kanēli, maisot pasautējiet 10 sekundes, pievienojiet apmēram pusglāzi karsta ūdens un pusi buljona kubiņa. Kad ūdens uzvārās, uzlieciet katlam vāku un uz mazas uguns nemaisot sautējiet 20 - 25 minūtes. Tad vienmērīgi pārkaisot pievienojiet noskalotus baltos rīsus, un sautējiet vēl 10 - 15 minūtes, līdz rīsi uzbrieduši un gatavi. Iespējams, vajadzēs papildināt ūdeni - dariet to uzmanīgi, no katla maliņas, lai pēc iespējas neizkustinātu rīsus, citādi tie apakšā piedegs un augšpusē neizvārīsies. Ļaujiet rīsiem vēl 5 minūtes zem vāka pastāvēt, tad samaisiet ar gabaliņos sagrieztām apelsīna šķēlītēm.
Tofu. Divas 0,5cm biezas šķēles tofu siera, augu eļļa; glazūrai: ½ gl. bārbekjū tomātu mērces, ¼ gl. medus (vai agaves sīrupa vegāniem), 1 ēdk. garšvielu maisījuma (smaržīgie pipari, asie pipari, krustnagliņas, kanēlis, muskatrieksts, timiāns, kaltēts ķiploks - visu samaļ pulverī; pērkot gatavu, meklējiet maisījumu „Jerk seasoning”), sula no ½ apelsīna un no ½ citrona, ½ ēdk. sojas mērces, ½ svaiga ananāsa, nomizota un sagriezta gabaliņos.
Tofu apcepiet no abām pusēm uz straujas uguns, katru pusi dažas sekundes. Lieciet atdzist. Sajauciet visas glazūras sastāvdaļas, uzvāriet, iegremdējiet glazūrā tofu, un vāriet, līdz tā karamelizējas (apmēram 10 minūtes).

Biezpiena torte “Saule”.
3 apelsīni, 200 - 250 g biezpiena, 100 ml 35% saldā krējuma, 2 tējk. agara pulvera, 50 ml cukura, 1 tējk. vaniļas cukura, 100 g cepumu.
Nomizojiet apelsīnus un sagrieziet tos 0,5 centimetru biezās šķēlēs perpendikulāri daiviņām. Izklājiet ar tiem dziļas bļodas pamatu. Biezpienu saputojiet ar cukuru un vaniļas cukuru. Agaru sajauciet ar nelielu daudzumu no apelsīna izspiestas sulas, un uz mazas uguns vai ūdens peldē karsējiet 5 minūtes (vai sagatavojiet saskaņā ar instrukciju uz agara iepakojuma) , pievienojiet biezpiena masai. Pievienojiet biezpienam arī sadrupinātus cepumus un apelsīnu gabaliņus. Tad iecilājiet saputotu krējumu. Sagatavoto biezpiena masu lejiet bļodā ar apelsīnu šķēlītēm. Virsū lieciet cepumus. Tad torti atstājiet uz vismaz 4 stundām ledusskapī. Pirms likt galdā, izgāziet torti uz tortes pamatnes, sagrieziet 4 - 6 gabalos.

Category: Receptes... | Added by: Peļux (2009-03-06)
Views: 748 | Comments: 1 | Rating: 0.0/0 |
Total comments: 1
1 miks  
0
Varēji jau atsauci ielikt tomēr
http://www.vegetarisms.lv/septinas-vegetaras-pusdienas/

Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
Catalog categories
Receptes... [5]
Atceraties - foruma sadaļa receptes domātas, lai nu, piem., pajautātu, 'vai zināt kādu recepti kas palīdz pret kakla sāpēm?' ja jā, pievieno te, un pasaki šimlietotājam, ka zini, gan! :)
Dažādi [0]
Joki [3]
Stāsti par mūsu mīluļiem [2]
Te jūs varat arī pievienot stāstus par jūsu mīluļiem :)
Izraksti no grāmatām [1]
Dzeja [1]
Pārsteidzoši! [1]
Login form
Welcome jāreģestrējas...!


Site friends
draugiem.lv
Google grupas
Abonēt rupjmaize_uncoz_lv
E-pasts:
Apmeklēt šo grupu


Izveido savu saitu! 
Atpūta iekš - www.lapele.lv         
Palīdzi      - ieliec šo  baneri
savā mājaslapā!



          Dzīvnieku patversme Dzīvnieku Draugs (www.dzd.lv)    
Palīdzi      - ieliec šo  baneri
savā mājaslapā!

 

donors.lv

Ja tev ir stipri nervi - noskaties!

~~~~~Skaitītājs~~~~~

Our poll
Kam jūs visvairāk uzticaties?
Atbilžu kopskaits: 5
Copyright MyCorp © 2024